Drooniga pildistamine: mida õppisime kui käisime kliendi objekte pildistamas

Facebook

Eelmisel aastal saime väga huvitava väljakutse osaliseks – drooniga pildistamine. See kõik tundub üli lahe, et võtad drooni ja lähed lendad ringi ning teed klõpse. Tundub lihtne? Aga kas väline lihtsus on tegelikult ka lihtne või mitte, seda saate lugeda selles postituses.

Drooniga pildistamiseks kasutasime DJI Phantom 3 drooni, millel oli küljes Go Pro kaamera.

Ettevalmistamine

Esmaseks ülesandeks sai objektide kaardistamine. Kuna objektid olid mööda Eestit laiali, peamiselt Tallinnas, siis keskendusime Tallinnas ja selle lähiümbruses olevatele objektidele. Vaatasime Google mapsist välja 3 objekti ning panime Google Maps rakenduse kaudu paika sõiduplaani. Iga objekti peale arvestasime tunni. Kokku 3h. Sinna sisse ei arvestanud kohale sõitu, mis Google Mapsist näitas kokku kena poolteist tundi autosõitu.

Järgmiseks sammuks tuli taodelda lennuluba. Tallinnas ja veel päris mitmes kohas on drooniga lendamiseks ja pildistamiseks tarvis lennuluba. Lennuloa taotlemise saad mugavalt ära teha siin: https://lennuluba.ee/

Drooniga pildistamine

Autosse sai istutud kell 11:00 ja esimesel objektil olime kell 11:20. Lennutasime ruttu drooni üles ja asusime pildistama. Klõpsud tehtud, liikusime edasi järgmisele objektile. Kolmandal objektil selgus juba kurb tõsiasi, et pildistamiseks kaasa võetu 2 akut on liiga vähe ning vahepeal tasuks neid laadida. Õnneks oli autos laadimise võimalus olemas ning saime akud natukene laetud, et järgmine päev mitte tagasi tulla.

Piltide töötlus

Kui klõpsud said tehtud, oli vaja need laadida arvutisse, valida sobivad välja ning teha fototöötlus. Go Pro kaamera on küll hea ja terav, kuid parima tulemuse saamiseks käisime fotod ka fototöötlus programmiga üle.

 

Drooniga pildistamine on väga põnev ja lõbus, kuid arvestama peaks mitme mõjutava teguriga:

  • Tuul – mõnes kohas võib olla väga tuuline. Droon jälgib küll tuult ja katsub sellele kenasti vastu töödata, kuid hea pildi saamiseks tee kohe mitu pilti erinevatest külgedest.
  • Päikese suund – Vastu päikest pildistamise korral ei tule head pildid, katsu objekt saada pildile nii, et päike oleks seljataga.
  • Lennuluba – vaata üles kas on vaja või mitte juba mitu päeva varem
  • Drooni valdamine – Kui tegemist pole lageda platsiga, siis kindlasti harjuta enne lendamist piisavalt.

 

Kokkuvõte:

Meie kogemuse põhjal õppisime, et drooniga pildistamiseks on väga tähtis teha esmalt piisavalt palju ettevalmistusi. Kuigi kõik on mugav ja lihtne, võtab ühe korraliku fotosessiooni tegemine aega päris palju.

Kui plaanis on mitu objekti korraga ühe päevaga ära pildistada, siis vaata, et ei satuks ummikutesse ning arvestada tasuks ka päikese asukohaga. Mõnda objekti võib olla väga keeruline pildistada, kui päike on vales asukohas. Samuti veendu, et kõik akud oleks laetud ja et neid oleks enam kui üks. Ühe akuga saad lennata sõltuvalt akust ja droonist keskelt läbi 20 minutit.

Mõned klõpsud:

maja3_2_compressed

tallinna_bussijaam_compressed

lasna_nymna_toodeldud_compressed